Strona główna BU Strona główna UMK Szukaj na stronach BU English version
KAZIMIERZ DŹWIG


Kazimierz Dźwig

Kazimierz Dźwig urodził się 2.06.1923 r. w Krakowie. W czasie II wojny światowej został wcielony do niemieckiej służby budowlanej tzw. Baudienstu, z której zbiegł. W1944 r. dołączył do partyzantów w okolicach Padwy a następnie do II Korpusu Polskiego gen. Andersa. W 1945 r. studiował w Rzymie w Szkoła Malarstwa utworzonej przez Mariana Bohusz-Szyszko (rysunek w klasie Henryka Gotliba). Po ewakuacji polskich oddziałów do Anglii od stycznia 1947 r. kontynuował naukę w Sir John Cass School (gdzie poznał swoją przyszłą żonę), a po otrzymaniu stypendium w Camberwell School of Arts and Crafts. W 1947 r. z inicjatywy Mariana Bohusza-Szyszko stworzono Studium Malarstwa Sztalugowego działające pod patronatem Zrzeszenia Profesorów i Docentów Polskich Szkół Akademickich. W 1949 r. powstała czternastoosobowa tzw. „Grupa 49” skupiająca wyłącznie polskich artystów związanych z tą właśnie szkołą, do grupy tej należał również Kazimierz Dźwig. W ramach działalności tej grupy wystawiał swoje prace w Kinsley Gallery, Grabowski Gallery, Drian Gallery w Anglii i w Haus der Begegnung w Niemczech. Przez 37 lat (do 1988 r.) Kazimierz Dźwig pracował jako grafik w wytwórni papierów wartościowych De la Rue (projektował banknoty i znaczki pocztowe dla wielu krajów).

Po raz pierwszy jego prace były prezentowane w Polsce w 1989 r., podczas wystawy na zamku w Pułtusku zatytułowanej: „Polscy malarze w Wielkiej Brytanii”.

W dniach 12-26 marca 1996 odbyła się wystawa jego prac w Galerii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Domu Polonii w Krakowie. W dniach 10 listopada 2002 do 28 lutego 2003 w Małej Galerii Sztuki Emigracyjnej w Toruniu wystawiono prace artystów tworzących na emigracji m.in. Kazimierza Dźwiga.

Kazimierz Dźwig był artystą przywiązującym wielką wagę do koloru. Bliskie mu były tradycje polskiego bonnardyzmu i postimpresjonizmu. W pierwszym okresie twórczości malował głównie pejzaże, później pojawiły się kompozycje abstrakcyjne. Zmarł 14.04.1994 r. w Hampshire w Wielkiej Brytanii.


INWENTARZ ARCHIWUM KAZIMIERZA DŹWIGA

Inwentarz opracowany w ramach grantu pn. Źródła do historii sztuki polskiej na świecie – inwentarze (realizowany w latach 2020–2023, umowa nr SONB/SP/465096/2020) dofinansowany został z programu Ministra Edukacji i Nauki „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” w kwocie 222 800,00 zł.

Strona główna

Uwagi i komentarze prosimy kierować: www@bu.uni.torun.pl      Redakcja       Godziny otwarcia
Data ostatniej modyfikacji: 2003-02-28 10:38       http://www.bu.umk.pl/Archiwum_Emigracji/Iwaniuk.htm