Strona główna BU Strona główna UMK Szukaj na stronach BU English version
WŁADYSŁAW SZOMAŃSKI


Władysław Szomański

Władysław Ryszard Szomański (Willy Szomański), krypt. Shom, Sęk (1911-1996) - malarz, grafik, dekorator wnętrz. Urodził się w Baturynie, gimnazjum ukończył w Równem na Wołyniu. W 1919 r. przyjechał do Polski i rozpoczął naukę w gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Rownem na Wołyniu. W wieku 19 lat wstąpił do Instytutu Handlu Morskiego i Techniki Portowej w Gdyni. Po roku nauki zdał egzamin na Politechnikę Lwowska (Wydział Architektury). W latach 1935-1939 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Grafiki Użytkowej). Jeszcze w czasie studiów zdobył nagrody za projekty plakatów, w 1937 r. pokazał swe prace na wystawach w Paryżu, Bukareszcie i Helsinkach. Wybuch wojny zastał go w Belgradzie, gdzie wyjechał na uczelnianą praktykę. Po podchorążówce artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim ukończył dział grafiki użytkowej w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2 Korpusie był kierownikiem studia graficznego przy Wydziale Kultury i Prasy w Porto San Giorgio we Włoszech (dekoracja okien i świetlic oraz kasyna oficerskiego).

Do Anglii przyjechał w 1947 r. i rozpoczął pracę w Sir John Cass College of Art a potem w studiu projektowym Diany Tauber. W 1950 r. otworzył własne studio W. R. Szomański Studio (Studio Arthos) przy Holland Road i prowadził je prawie 40 lat. Do najbardziej znanych prac z tego okresu należą; papieroplastyczna replika godła dla studia filmowego „Rank Organization” (1950), zegar dla browaru „Guiness” (1951) czy stoisko linii lotniczych „BEA” (1953). W l. 1952-1959 W. R. Szomański organizował tzw. „Czwartki” („Czwartki Architektów, Malarzy, Grafików, Aktorów, Dziennikarzy, Pisarzy, Poetów, Rzeźbiarzy”), które odbywały się najpierw w kawiarni Dakowskiego lub Kontiki, potem na 73 Holland Road w atelier W. R. Szomańskiego. W 1983 r. „Czwartki” przeniesiono do restauracji Łowiczanka w POSK-u. W. R. Szomański nawiązał liczne kontakty z dużymi koncernami brytyjskimi, m.in. z: BEA, BOAC, Air Lingus, Alitalia, Air France, Irish Tourist Office, Guinness, BAT czy Philips. W. R. Szomański należał do The Royal Society for the Encouragement of Arts, Manufacturers and Commerce w Londynie, International Institute of Arts and Letters w Lozannie oraz The Society of Industrial Artists w Londynie. Współpracował z londyńską prasą emigracyjną, projektując winiety i szatę graficzną m.in. „Życia”, „Biuletynu Gospodarczego”, „Tygodnika Ilustrowanego” czy „Tygodnia Polskiego”. Rysował karykatury polityczne do „Pokrzyw”, dodatku do „Orła Białego”.

Projektował dla koncernów lotniczych i turystycznych, dla przemysłu chemicznego, tytoniowego i alkoholowego. Ilustrował polskie książki wydawane na emigracji. Projektował okładki i układ graficzny publikacji polskich oficyn, m.in. „Libella”, „Gryf”, „B. Świderski”, „Oficyna Poetów i malarzy”. Projektował również znaki towarowe i druki reklamowy, m.in. dla „Haskoba”, „Tazab”, „Wick Egg”, „POSK” czy „Apteka Grabowskiego”. W. R. Szomański zdobywał liczne nagrody i medale na konkursach i wystawach w USA, Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Na Międzynarodowym Konkursie Projektów Wystawowych w Cincinnat (USA) zdobył w1950, 1952 i 1953 brązowy medal, a w 1955 r. medal złoty i srebrny za projekty reklam dla BEA.

W. R. Szomański wykonywał prace z zakresu grafiki użytkowej, specjalizował się w projektowaniu witryn, standów i stoisk wystawowych. Projektował bibeloty reklamowe, plakaty, okładki i obwoluty książek (np. okładka i obwoluta pierwszego wydania Bitwy o Monte Cassino Melchiora Wańkowicza), foldery, prospekty, znaki firmowe (np. logo Libelli), papier listowy, kartki świąteczne, i zaproszenia papieroplastyki, plakatów i murali.

W. R. Szomański był pod wpływem kubizmu, stosował papieroplastykę, metaloplastykę i struktury trójwymiarowe.


INWENTARZ ARCHIWUM WŁADYSŁAWA SZOMAŃSKIEGO

Inwentarz opracowany w ramach grantu pn. Źródła do historii sztuki polskiej na świecie – inwentarze (realizowany w latach 2020–2023, umowa nr SONB/SP/465096/2020) dofinansowany został z programu Ministra Edukacji i Nauki „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” w kwocie 222 800,00 zł.

Strona główna

Uwagi i komentarze prosimy kierować: www@bu.uni.torun.pl      Redakcja       Godziny otwarcia
Data ostatniej modyfikacji: 2003-02-28 10:38       http://www.bu.umk.pl/Archiwum_Emigracji/Iwaniuk.htm