Strona główna BU Strona główna UMK Szukaj na stronach BU English version
ANDRZEJ JAKUBOWSKI


Andrzej Jakubowski

Urodził się 24 maja 1916 roku w Kielcach, w rodzinie Stefana Jakubowskiego i Gizeli z d. Kiss. Studiował w Akademii Weterynaryjnej we Lwowie i Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, ćwicząc z 14 Pułkiem Ułanów Jazłowieckich. Brał udział w kampanii wrześniowej w 6 Pułku Strzelców Konnych, w randzie podporucznika. Wzięty do niewoli jenieckiej, przebywał w dziewięciu oflagach niemieckich do 1945 roku, w tym w Neubrandenburg, Gross-Born, Sandbostel. Wyzwolony 29.04.1945 roku przez Aliantów dołączył do II. Korpusu Polskiego we Włoszech, do Centrum Szkolenia Kawalerii Pancernej. Od 1946 w Anglii; spędził dwa lata w Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozlokowania. Studiował w Hammersmith School of Art w Londynie, oraz w Studium Malarstwa Sztalugowego Społeczności Akademickiej USB w Londynie, pod kierunkiem Mariana Bohusza-Szyszko, które ukończył w 1964 roku. Członek Association Internationale des Arts Platiques w Paryżu oraz Zrzeszenia Plastyków Polskich w W. Brytanii. Brał udział w wielu wystawach Zrzeszenia w W. Brytanii. Związany ze środowiskiem kresowym, był członkiem Koła Lwowian. W roku 2000 został awansowany do stopnia kapitana. Był ostatnim prezesem honorowym 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Anglii. W roku 1995 nawiązał kontakt i współpracę z Ogólnokształcącym Liceum oo. Jezuitów w Gdyni i przyleciał do Polski. Przekazał liceum część spuścizny malarskiej żony (Ireny Jakubowskiej – 49 prac) i własnej. Część obrazów podarował do Muzeum Narodowego w Wilnie oraz do Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku (obrazy z Pułtuska ostatecznie znalazły się w Toruniu).

Zmarł po ciężkiej chorobie w szpitalu w Londynie, 6 lipca 2008 roku. Pochowany w Kolumbarium przy kościele Św. Andrzeja Boboli w Londynie.

Fragment dokumentacji A. Jakubowskiego trafiło do Torunia jako dar Alicji Moskalowej w 2009 roku.


INWENTARZ ARCHIWUM ORAZ PRACE ANDRZEJA JAKUBOWSKIEGO

Inwentarz opracowany w ramach grantu pn. Źródła do historii sztuki polskiej na świecie – inwentarze (realizowany w latach 2020–2023, umowa nr SONB/SP/465096/2020) dofinansowany został z programu Ministra Edukacji i Nauki „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” w kwocie 222 800,00 zł.

Strona główna

Uwagi i komentarze prosimy kierować: www@bu.uni.torun.pl      Redakcja       Godziny otwarcia
Data ostatniej modyfikacji: 2003-02-28 10:38       http://www.bu.umk.pl/Archiwum_Emigracji/Iwaniuk.htm